Haber Detayı
20 Şubat 2019 - Çarşamba 15:17
 
İşte Samsun'un ilk ismi
Samsun Haber Ajansı - Türkiye'nin en eski şehirleri arasında yer alan Samsun'un ilk ismi neydi? İşte yanıtı...
Yaşam Haberi
İşte Samsun'un ilk ismi

Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık, Samsun’un ilk isimleri ve o dönemle ilgili Samsun Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Samsun’un ilk isimlerinden bahseden Kırbıyık, isimlerin Türkçe olmadığını söyledi.

“SAMSUN’UN BİLİNEN İLK İSMİ ENETE”


Samsun’un ilk isimlerinden bahseden Başkan Kırbıyık, “Samsun’un bilinen en eski yerleşim yeri Sahra Sıhhiye Okul Komutanlığı’nın olduğu yer ile Amisos Tepesi’nin olduğu yerlerdir. Amisos’un işgali sırasında orayı yakıyorlar ve o olaydan sonra adı Kara Samsun olarak kalıyor. Samsun’un ismi birçok kez değişmiş. Samsun’un ismi Enete, Simisso, Amisos ve son olarak Samsun şeklinde değişmiştir. Samsun’un ilk isimleri Türkçe değil çünkü yerleşen ilk insanlarda Türk değillerdi. Şu anda anlamlarının ne olduğu bilinmese de Türkçe değil yabancı isimler olduğunu anlıyoruz. Yaklaşık MÖ 670 yılında Greklerin kolonize ettiği bölgeye Perikles'in onuruna Peiraieus adı verilmiş, yapılan arkeolojik kazılarda bu döneme ait bir tarafında puhu bir tarafında da Peiraieus yazısı bulunan sikkeler bulunmuştur” dedi.


“SAMSUN’A YERLEŞEN İLK İNSANLAR TİCARETLE İLGİLENİYORDU”


Samsun’a yerleşen ilk insanların ticaretle ilgilendiklerini söyleyen Kırbıyık, “Samsun ticareti gelişmiş açık liman pozisyonundadır. Samsun Kale Mahallesi tarafında Türklerin, Selahiye Mahallesinde Ermenilerin, Kadıköy Mahallesinde de Rumların oturduğu bir bölgeydi. Nüfusu az olmasına rağmen ticarette söz sahibiydi. Samsun’da rakı, şarap, zeytinyağı ve sabun imalathaneleri vardı. Samsun’a yerleşen ilk insanlar ticaretle ilgileniyorlardı” diye konuştu.

Haber: Müberra Taşçı

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Türkiyenin, eski, şehirleri, arasında, yer, alan, Samsu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İşte Samsun'un ilk ismi
Yorumlar
Haber Yazılımı