Haber Detayı
23 Şubat 2019 - Cumartesi 12:54
 
Samsun'da tam 56 bin kaçak bina bulunuyor! Denetim ise yok...
Samsun Haber Ajansı - İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, İmar Barışı Affı'nın Samsun'da yoğun olduğunu söyledi. Başkan Öncü özellikle Samsun'un İlkadım ilçesinde uygunsuz binaların olduğunu ifade etti.
Gündem Haberi
Samsun'da tam 56 bin kaçak bina bulunuyor! Denetim ise yok...

İmar Barışı Affı’nın Samsun’da büyük tehlike oluşturabileceğini söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, “Samsun’da 56 bin kaçak bina bulunmaktadır. 155 bin bağımsız bölüm için de başvurular var” dedi.

“SAMSUN’DA DENETİM YOK”

Samsun’da imarsız yapılara yönelik denetimin olmadığını ifade eden Başkan Öncü, “İmar affına başından beri karşı çıkıyoruz çünkü uygunsuz birçok bina yapılıyor. Kaçak yapılara izin verilmesi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Türkiye’de ne yazık ki yapılan her inşaata Yapı Kayıt Belgesi veriliyor. Kaçak ve uygunsuz yapıların yapılmasına izin verilmesi doğru bulmadığımızı söyledikçe bizi dinlemiyorlar. Türkiye’de ve Samsun’da ne yazık ki denetim diye bir uygulama yok” diye konuştu.

“EN UFAK BİR FELAKETTE BU YAPILAR CAN ALABİLİR”

En ufak bir felakette yapıların yıkılabileceğini söyleyen Öncü, “Kartal’da 7 katlı bina çöktü ve bu binada da denetim yoktu. Ne yazık ki Samsun’da da birçok uygunsuz bina yapılıyor. Samsun’da imar affına uyan birçok bina var ve bu oran Türkiye ortalamasına baktığımızda oldukça yüksek. Samsun’da 56 bin kaçak bina bulunmaktadır. 155 bin bağımsız bölüm için de başvurular var. İlkadım Samsun’un eski yerleşim yeri olması nedeniyle şu anda diğer ilçelere göre İlkadım’da tehlike daha büyük. En ufak bir felakette bu uygunsuz yapılar yıkılıp can alabilir. Özellikle de deprem güvenliği tespiti yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Müberra TAŞÇI

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , İnşaat, Mühendisleri, Odası, Samsun, Şube, Başkanı, Cev
Yorumlar
Haber Yazılımı