Haber Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 16:43
 
Samsun halkının 'FAYTON' isyanı
Samsun Haber Ajansı - Samsunlu vatandaşlar, Samsun sahilinde bulunan atlara eziyet edildiğini ve atların bakımının yapılmadığını söyledi.
Yaşam Haberi
Samsun halkının 'FAYTON' isyanı

 Samsun sahilinde özellikle yaz aylarında birçok fayton yerli ve yabancı turistlere hizmet ediyor. Samsunlu vatandaşlar ise atlara eziyet edildiğini ve atların bakımının yapılmadığını söyledi. Atlara eziyet edildiğini söyleyen Samsunlu vatandaşlar, faytoncuların başka iş bulması gerektiğini ve atların artık eziyet görmemesi gerektiğini ifade etti.


İşte Samsunlu vatandaşların faytonlarla ilgili yorumu:


FAYTONCULAR BAŞKA İŞ BULMALI VE HAYVANLARA EZİYET ETMEMELİ


Faytoncuların başka şekilde iş bulması ve hayvanlara eziyet etmemeleri gerektiğini belirten Resul Eminol, “Samsun sahilinde faytonlar günün belirli saatlerinde hizmet amaçlı kullanılıyor. Faytonların kullanılması atlara eziyet oluyor. Faytoncu arkadaşlar bu işi yapmaya mecbur değil. Faytondan ekmek parası kazanan arkadaşlar başka şekilde iş bulmalı ve atların eziyet görmesine müsaade etmemeli” dedi.


FAYTONLAR SAHİLE KÖTÜ KOKU YAYIYOR


Yaz aylarında atların pis olmasından dolayı çevrede çok sinek olduğunu söyleyen Hasan Kocapala, “Özellikle yaz aylarında Samsun sahilinde bulunan faytonlardan kötü kokular geliyor. Kokusu ve pisliği çevreye zarar veriyor. Atın üzerinde durmadan yürütülüyor ve yürümeleri için atlara vuruluyor. Bizler atların işkence görülmesine karşıyız. Yazın pislikten dolayı atların çevresinde sinekler oluyor. Yazın Samsun’a gelen yerli ve yabancı turistlerimiz oluyor. Faytonlardaki koku ve atlardaki pislikler turistlerde de kötü bir algı oluşmasına neden oluyor” diye konuştu.


ATLARA EZİYET EDİYORLAR


Faytoncuların hayvanlara eziyet ettiğini söyleyen Hülya Çiçek, “Atlarında bir canı var ve iş amaçlı her gün kullanılması onlara eziyet oluyor. Hayvanlar yürüsün durmasın diye vurup eziyet ediyorlar. Bu olanlar hoş değil. İnsanlar fayton sayesinde ekmek yiyorlar bu yüzden bir şey diyemiyoruz ama bizler faytonların bu şekilde eziyet görmesini istemiyoruz. Ayrıca sıcak havalarda faytonlar sahile kötü koku yayıyor. Belediye bu durum ile ilgilenmeli ve bir çözüm önerisi bulmalıdır” şeklinde konuştu.

Haber: Müberra Taşçı 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunlu, vatandaşlar, Samsun, sahilinde, bulunan, atla
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun halkının 'FAYTON' isyanı
Samsun halkının 'FAYTON' isyanı
Yorumlar
Haber Yazılımı