Haber Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 14:38
 
Samsun'da okul kantinlerinde sağlık skandalı! Öğrenciler hastanelik oldu
Samsun Haber Ajansı - Samsun'daki ilk ve ortaokullardaki okul kantinlerinde bulunan yiyeceklerden dolayı çocuklar hasta oldu.
Eğitim Haberi
Samsun'da okul kantinlerinde sağlık skandalı! Öğrenciler hastanelik oldu

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Okul kantinlerinde satılan yiyeceklerden dolayı Samsun’daki ilk ve ortaokullarda bulunan öğrencilerin hasta olduğunu söyledi. Başkan Kara okullarda kantin yerine yemekhane olması gerektiğini ifade etti.

DENETİMLER YETERSİZ KALIYOR

Samsun’daki okul kantinlerinin denetiminin yeterli olmadığını söyleyen Başkan Kara, “Okul kantini uygulaması tamamen kaldırılmalıdır. Biz okul kantini uygulamasını hiçbir şekilde onaylamıyoruz. Öğrenciler sağlıksız bir şekilde besleniyorlar. Okul kantinlerinden sadece gazlı içecekleri kaldırmakla olmuyor. Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü okul kantinlerinin denetimini yapıyor ama yetersiz kalıyor çünkü yiyeceklerin tümü çocuklar için zararlı. Çocuklar öğle yemeğinde ev yemekleri yemesi gerekirken sandviç tarzı yiyecekler yiyorlar. Samsun’da da özellikle ilkokul ve ortaokullarda çocuklar kantin yiyeceklerinden dolayı hasta oldu ve olmaya da devam ediyor. Çocuklar yedikleri abur cuburlardan dolayı hasta oluyor” dedi.

“SAMSUN’DA SADECE 3 OKULDA YEMEKHANE VAR”

Samsun’da sadece 3 okulda yemekhane olduğunu belirten Kara, “Okul kantinleri çocukları para harcatmaya teşvik ediyor. İhale sistemleri ile kantinler veriliyor ve ihaleyi satın alan kişi de istediği ürünü istediği fiyata satabiliyor. Yeterli miktarda parası olmayan öğrencilerin ne yapacağı hiç düşünülmüyor. Okul kantinleri yerine devlet her okula yemekhane yapıp öğle yemeği çıkarmalı ve uygun fiyatta öğrenci her yemekten yiyebilmeli. Bu sistem Samsun’da sadece Garip Zeycan Fen Lisesi, Aziz Atik Fen Lisesi ve İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi’nde uygulanıyor. Samsun’daki bu 3 okulda öğrenciler öğle vaktinde yemekhanede uygun fiyatta ev yemeği yiyebiliyor. Samsun’un tüm okullarında özellikle de ilkokul ve ortaokullarda yapılmalı ki çocuklar hasta olmasın” diye konuştu.

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsundaki, ilk, ortaokullardaki, okul, kantinlerinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı