Haber Detayı
23 Mart 2019 - Cumartesi 16:24
 
Abdulhamid Han'a büyük ihanet
Samsun Haber Ajansı - Osmanlı İmparatorluğu'nun son padişahı olan ve 113'ncü İslam halifesi olan Sultan Adulhamid Han'ın Samsun'daki eserlerinin teker teker yıktırıldığı ortaya çıktı.
Gündem Haberi
Abdulhamid Han'a büyük ihanet

Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid’in, Samsun’da 35 civarında çeşme yaptırdığı ortaya çıktı. İlkadım İlçesi Pazar Mahallesi Subaşı bölgesinde olan ancak tarihe direnemeyen Hamidiye Çeşmesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) önü Buğday Pazarı mevkiinde yer alan Abdullah Paşa Çeşmesi bunlardan sadece iki tanesi.

ÇOĞUNU 1893-1897 YILLARINDA YAPTIRDI

“Sultan II. Abdülhamit’in Hayır Eserleri” içerikli Salnamelerde; Abdulhamid’in Samsun’da 35 çeşme yaptırdığı ortaya çıkıyor. Ayrıca, günümüze ulaşan bilgiler arasında Abdülhamid’in 1893’ten itibaren Anadolu’nun her yerine çeşitli hayır kurumları yaptırdığı da biliniyor.

SAMSUN’A KAZANDIRDIĞI BAZI ESERLER 

 Samsun Havza Maarif Kaplıcası, Samsun-Bağdat Şosesi (1883), Harput-Mezre-Samsun yolu (1883, Samsun Süleyman Paşa Medresesi (1904), Samsun İdâdîsi 1892’de Mutasarrıf Cavit Bey döneminde, mevcut rüştiye beş sınıflık liva idâdîsine dönüştürüldü. 1912’de Samsun Lisesi olarak adlandırılan binanın inşasına başlanmış ve 1912-1913’de “Ticaret İdâdîsi”ne çevrilmiştir. 1914’te Sultanîye dönüştürüldü. I. Dünya Savaşı sırasında hastahaneye çevrildi. Samsun Guraba Hastahanesi Sultan II. Abdülhamid’in 25. cülus yıldönümü nedeniyle temeli atılan yapı Büyük Guraba Hastahanesi olarak adı geçti. Millet ve Devlet Hastahaneleri olarak anılan yapı günümüzde, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesi olarak biliniyor ve iki katlı kâgir bir yapı durumunda.

Kaynak: Diye Konuştu


Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Osmanlı, İmparatorluğunun, son, padişahı, olan, 113ncü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Abdulhamid Han'a büyük ihanet
Abdulhamid Han'a büyük ihanet
Abdulhamid Han'a büyük ihanet
Yorumlar
Haber Yazılımı