Haber Detayı
26 Mart 2019 - Salı 10:33
 
CHP Samsun İl Başkanı ülke ekonomisini değerlendirdi
CHP Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet Kundak, ülke ekonomisini değerlendirdi.
Siyaset Haberi
CHP Samsun İl Başkanı ülke ekonomisini değerlendirdi

Türkiye'nin en ağır ekonomik krizi yaşadığının altını çizen Kundak, "Yerel seçimlere sayılı günler kala derinleşen ekonomik kriz vatandaşlarımızın satın alma gücünü kar gibi eritiyor, bizleri daha derin yoksulluğa sürüklüyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının (TEPAV) yüksek uydu teknolojileri kullanılarak illerin ekonomik boyutları ve 2018 yılındaki ekonomik performanslarını değerlendiren raporu 22 Mart tarihinde yayınlandı. İllere ait Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri, yerelde ekonomik performansın yıllar içerisinde nasıl değiştiğini  ve aynı zamanda yerel yönetimlerin katma değer yaratma becerilerini de ortaya koyuyor" dedi.

"Samsun kişi başı ortalama gelirde Türkiye’de 42. sırada"

Kişi başı ortalama gelir rakamlarını açıklayan Kundak, "TEPAV’ın raporuna göre, 2018 yılında Türkiye’nin kişi başı geliri 9 bin 562 dolar olarak hesaplanırken, Samsun’da kişi başı ortalama gelir 6.740 dolar olarak gerçekleşmiş ve tüm iller bazında Samsun 42. sırada yer almıştır. Yani Samsun halkı kişi başına Türkiye ortalamasından 2.822 dolar daha az gelir elde etmiştir. Samsun’da kişi başı ortalama gelir 2017 yılında 7.427 dolar iken bu rakam 2018 yılında 687 dolar erimiştir. Bu erimenin 2019 yılında da devam ettiğini yaşayarak görüyoruz. Yine TEPAV’ın raporuna göre Samsun'un 2018 büyüme hızı %2.8, olarak gerçekleşmiş ve Samsun büyüme hızında da diğer iller sırlamasına göre 51. Sırada yer almıştır" diye konuştu.

"Yoksulluğu Samsun için kader yapanlar utansın"

Ekonomik krizin diğer illere göre Samsun'u daha çok etkilediğini ifade eden Mehmet Kundak, "Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz Samsun’u diğer illerimize göre daha fazla yormuştur. Yıllardır Samsun’u yöneten Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları da beceriksiz, vizyonsuz ya da kamu kaynaklarımızı halkımızın gerçek ihtiyaçları yerine başka odakların çıkarlarına kullanmışlardır. Verimli tarım toprakları ve eşsiz coğrafi konumu ile Samsun Türkiye'de her alanda ilk 10 il içerisine girecek potansiyele sahiptir. Önemli olan bu potansiyeli kullanmayı becerecek ekipleri iş başına getirmektir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde, Samsun’umuz hak ettiği nitelikli yerel yönetimlere kavuşacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: CHP, Samsun, İl, Başkanı, Dr, Mehmet, Kundak, ülke, ekonomisini, değerlendirdi
Yorumlar
Haber Yazılımı