Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 14:14
 
Samsun'daki bu mezara dokunmaya kimse cesaret edemedi
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da yol ortasında bulunan asırlık mezarın gizemi yıllardır çözülemiyor.
Yaşam Haberi
Samsun'daki bu mezara dokunmaya kimse cesaret edemedi

Samsun'un İlkadım İlçesi Ataköy Mahallesi’nde yol ortasında kalan bir mezar, aradan geçen onlarca yıla rağmen gizemini koruyor.

Uzun yıllar önce bir köy imamı tarafından evliya olduğu düşünülerek etrafı çevrilen mezar, hiç dokunulmadan günümüze kadar ulaştı. Bölgeye yapılan yol çalışmalarına rağmen mezarın yerini kimse değiştirmeye cesaret edemeyince, mezar yol ortasında kaldı.

 Köylülerin rivayetine göre, mezarı demir parmaklıklarla çeviren imam gece kalkıp evinin penceresinden baktığı sırada, mezarın içerisinden bir ışık yandığını görüyor ve ertesi gün bunu tüm köye yayıyor. Bölge insanı da o günden itibaren burada bir evliya olduğuna inanarak mezarlığa sahip çıktı. Mezarın kime ait olduğu ise hala öğrenilmiş değil. 

 Öte yandan, bölgeye yol yapılacağı sırada şimdi ki yol üzerinde yüzlerce mezarlık olduğu ve hepsinin yol yapımı için taşındığı bazı tarih kaynaklarında da yer alıyor. Ancak son dönemde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yol yapım çalışmaları esnasında yol ortasında kalan tek mezarın da bulunduğu yerden kaldırılması için çalışma başlatılmıştı. Mezarlığı kaldırarak başka bölgeye taşımak isteyen işçilerin, tam mezarı kaldıracakları sırada cesaretlerinin kırılarak mezarlığa dokunmadan bulundukları bölgeden ayrıldıkları söyleniyor. 

Yol ortasında duran esrarengiz mezarın hala kime ait olduğu ise merak konusu.

SHA - ŞAHİN BİNİCİ 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunda, yol, ortasında, bulunan, asırlık, mezarın, gi
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'daki bu mezara dokunmaya kimse cesaret edemedi
Samsun'daki bu mezara dokunmaya kimse cesaret edemedi
Yorumlar
Haber Yazılımı