Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 14:20
 
İki parti arasında çatışmalar başladı
Samsun Haber Ajansı -
Siyaset Haberi
İki parti arasında çatışmalar başladı

Türkiye 31 Martta yerel seçimlere gidiyor. Siyasi partiler seçmenin karşısına iki kutup oluşturarak çıkıyor.

AK Partive MHP Cumhur, CHP ve İYİ Parti Millet İttifakı ile yerel seçimlerde mücadele edecek. HDP Doğu ve Güneydoğu hariç, İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere Batı ve Karadeniz illerinde aday çıkarmayarak CHP ve İYİ Parti Millet İttifakına destek verecek.

 CHP’LİLER, DEMİRTAŞ’A KIZGIN 

Samsun’da MHP’den aday gösterilmeyince partisinden istifa eden Necatttin Demirtaş, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar tarafından İYİ Parti’nin adayı olarak dayatılması, CHP ve İYİ Parti teşkilatlarında rahatsızlık oluşturdu. Samsun Cumhuriyet Meydanında İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar organizasyonunda yapılan basın açıklamasında Necattin Demirtaş’ın ‘Ben 40 yıllık ülkücüyüm. 80 darbesi öncesi sağ, sol çatışmasında birçok ülkücü kardeşimi
kaybettim’ diyerek sağ ve sol kutuplaşmasını tırmandırdığı konuşması, CHP teşkilatlarını ve seçmenlerini huzursuz etti. CHP’li seçmenlerin öfkelenerek meydanı terk etmesine neden olan Demirtaş’ın söylemleri, CHP ve İYİ Parti arasında ittifakın ilk çatlağını oluşturdu. İlkadım’da CHP’nin seçmen kitlesinin İYİ Partiye göre yüzde 14 daha fazla olmasına rağmen belediye başkanlığı adaylığının İYİ Partiye bırakılmasını içine sindiremeyen CHP seçmeni, Demirtaş’ın ülkücülük
vurgusundan sonra her geçen gün huzursuzluğunu ve tepkisini açıkça dillendirmeye başladı.

MECLİS ÜYESİ KRİZİ

CHP ve İYİ Parti arasında ilk günlerde başlayan bu huzursuzluk Meclis Üyeliklerinin belirlenmesinde daha da şiddetlendi. Necattin Demirtaş’ın kendine göre meclis üyeliklerini oluşturmak istemesi, Milletvekili Bedri Yaşar’ın tüm sıralamayı kendisinin dizayn etmeye çalışması, İYİ Parti İl Başkanı Recep Güleroğlu’nun meclis üyesi belirlemede görüşünün alınmaması krizi büyüttü. 

İLKADIM’DA CHP’LİLER SANDIĞA GİTMEYECEK!

İlkadım’da seçmen kitlesinin İYİ Parti’ye göre daha fazla olmasına rağmen kendi partilerinin aday olmamasının yanı sıra, İYİ Parti ile aralarında yaşanan kırgınlık ve küskünlükler yüzünden CHP’lilerin sandığa gitmeyeceği belirtildi. İlkadım’da kendilerinin yok sayılarak dikkate alınmadığından yakınan CHP’li seçmenin Millet İttifakı Adayı Necattin Demirtaş’a tepki olarak oy kullanmama yönünde eğilim gösterecekleri öğrenildi.

 

Kaynak: Ortak Adalet

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı