Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 16:12
 
Samsun'da yaşayan Türkmen dayıdan hayat dersi
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da yaşayan Suriye uyruklu Türkmen Halit Mahri, Samsun sokaklarında bağlama çalarak karısına ve 4 çocuğuna bakıyor.
Yaşam Haberi
Samsun'da yaşayan Türkmen dayıdan hayat dersi

Ülkelerindeki savaş nedeniyle 2014 yılında ailesiyle birlikte Samsun'a yerleşen 52 yaşındaki Türkmen Halit Mahri, tam 5 yıldır Samsun sokaklarında bağlama çalarak geçimini sağlıyor.

 "NEŞET ERTAŞ SAYESİNDE BAĞLAMACI OLDUM"

Suriye'de yaşadıkları sırada ünlü bağlama ustası rahmetli Neşet Ertaş'ı çok dinlediğini dile getiren Mahri, "Gençlik yıllarımda da sürekli Neşet Ertaş dinlerdim. Neşet Ertaş çok büyük usta. Onu çok seviyorum. Onun sayesinde bağlamaya ilgi duymaya başladım ve dersini aldım. Uzun yıllar ders aldıktan sonra ben de bağlama çalmaya başladım. Şimdi genelde hep Neşet Ertaş'ın türkülerini çalarım" dedi. 

Türküleri çok sevdiğini dile getiren Halit Mahri, Musa Erdoğlu'nun Mihriban türküsünü de çok sevdiğini ve sürekli çaldığını dile getirdi. 

"EL AÇMAKTAN İYİDİR"

Samsun'a geldiklerinden bu yana sokakta bağlama çalarak geçimini sağladıklarını dile getiren Mahri, "Millete el açmaktan iyidir. Ben görüyorum Suriye'den gelenleri. Sürekli dileniyorlar. Ben zaten Suriye'de bağlamacıydım. Buraya geldim burada da bağlamadan ekmek yiyorum. Kimseye el açmaktansa bağlama çalarak para kazanıyorum. Ben bağlama çalarak eşime ve 4 çocuğuma baktım. 2 kızımı evlendirdim. Allah'a şükür" diye konuştu. 

SHA - ÖZEL

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunda, yaşayan, Suriye, uyruklu, Türkmen, Halit, Mah
Haberin Videosu
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'da yaşayan Türkmen dayıdan hayat dersi
Samsun'da yaşayan Türkmen dayıdan hayat dersi
Yorumlar
Haber Yazılımı