Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 14:55
 
Samsun Müftlüğünü arayıp bunu da sordular!..
Samsun Haber Ajansı - Ramazan ayının başlamasıyla Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı "Alo 190 Dini Danışma" hattına oruçla ilgili ilginç sorular gelmeye başladı.
Yaşam Haberi
Samsun Müftlüğünü arayıp bunu da sordular!..

Samsun Haber - Kenan Akyüz (SHA) - Ramazanın başlamasıyla oruç, zekat, fitre gibi konularda bu yıl da tartışmalar başladı. Vatandaşların kendi aralarında konuştuğu konular dışında Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı "Alo 190 Dini Danışma" hattını arayıp sorduğu ilgin sorularda oluyor. Bunlardan en ilginci "sigara orucu bozar mı" şeklinde bir vatandaşın sorduğu soru. 
 
"Cahilin sofusu şeytanın maskarasıdır"
 
Dini bilginin önemine vurgu yapan Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, "İyi bir dindarlık bilgiye dayalı dindarlıktır. 'Cahilin sofusu şeytanın maskarasıdır' diye bir atasözümüz var. Kuranı Kerim'inde ilk sözünün 'Oku' olması; iyi bir müslümanın önce dini bilgi konusunda altyapısının sağlam olmasını gerektirir. Müslüman araştıracak okuyacak yaptığı işin hikmetini nasıl yapılacağını, bu konuda dinin ortaya koyduğu ölçüyü öğrenmesi lazım. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığımızın güzel çalışmaları var. Alo fetva hatlarımız var. Bilmiyorsanız ehline sormalısınız. Artık dünya ihtisaslaşmaya doğru gidiyor. Din konusu artık herkesin çok kolay fetva verdiği bir sahaya dönüştü, bu doğru bir şey değildir. Din çok ciddi bir konudur. İhtisas ister. O nedenle alo fetva hattımız var. Hem bayan hem erkek konularında yetkin arkadaşlarımız var. Onlar gelen soruları, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun fetvaları istkametinde cevaplandırılıyor. Ramazanda olduğumuz için oruçla ilgili çok soru geliyor. Bunlardan biri de 'sigara orucu bozar mı şeklinde. Sigara orucu bozar" dedi. 
 
Alo fetva hattına gelen bazı sorular ise şöyle;
 
"Oruçluyken duş alınır mı", "Lazer  epilasyon orucu bozar mı", "Tahriş olan yaraya krem sürülür mü", Göz damlası orucu bozar mı", "Miras olarak bana kalan arsalarım var bunların zekatını vermem gerekir mi", "Okula gittiğim için oruç tutmasam sonra kaza etsem olur mu".
 
 
Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Ramazan, ayının, başlamasıyla, Din, İşleri, Yüksek, Kur
Yorumlar
Haber Yazılımı