Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 05:17
 
Samsun'da 150 yıl boyunca bununla dövüldüler
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da yarım asırdan fazla demircilik yapan İbrahim Germi, tek örneği Samsun'da bulunan dedesinden kalma 150 yıllık örse, gözü gibi bakıyor.
Yaşam Haberi
Samsun'da 150 yıl boyunca bununla dövüldüler

Samsun Haber - Kenan Akyüz (SHA) - Samsun'da 53 yıldır demircilik yapan 67 yaşındaki İbrahim Germi, kendisi gibi demirci dedesinden yadigar olan örs ve çekice gözü gibi bakıyor. 

Samsun'un bir dönem sadece çekiç seslerinin duyulduğu Demirciler Caddesi'nde ayakta kalmaya çalışan tek demirci dükkanı, adeta zamana meydan okuyor. Son demirci ustalarından olan Germi, ilerleyen yaşına rağmen dede mesleğini sürdürüyor. Yaptığı işi paradan ziyade bir vefa olarak yaptığını dile getiren Germi, örs ve çekiç kullanan tek demir ustasının kendisinin olduğunu söyledi.

DEDESİNDEN YADİGAR 

Mesleğe babasının yanında başladığını ifade eden İbrahim Germi, "Benim çocukluk dönemlerimde bu arastada sadece demirciler vardı. Sokağa girildiğinde sadece örs ve çekiç sesleri duyulurdu. Şimdi kimse kalmadı benden başka. Ben de elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Ben öldükten sonra bu işi yapacak kimse yok. Benim dedem de Samsun'daki en iyi demirci ustasıymış. Kendi örs ve çekicini babama bırakmış. Babam da vefat edince bana kaldı. Tam 150 yıldır Samsun'un demirleri bu örs ve çekiçle dövülüyor. Ben öldükten sonra artık ne olur bilemem. Galiba burayı satarlar" dedi. 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunda, yarım, asırdan, fazla, demircilik, yapan, İbr
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'da 150 yıl boyunca bununla dövüldüler
Samsun'da 150 yıl boyunca bununla dövüldüler
Yorumlar
Haber Yazılımı