Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 14:51
 
Samsun'da sürücülere ceza yağdı
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da fahri trafik müfettişleri; 2018 yılında 3 bin 637 bin kişiye 519 bin 208 TL, 2019 yılının ilk 5 ayında ise bin 79 kişiye yaklaşık 200 bin TL ceza yazdı.
Asayiş Haberi
Samsun'da sürücülere ceza yağdı

Samsun Haber (SHA) Kenan Akyüz - Fahri tarfik müfettişleri trafikte kural ihalali yapan sürücülere ceza yazıyor. Fahri trafik müfettişlerinin trafikte çok önemli bir işlevinin olduğunu belirten Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı ve Fahri Trafik Müfettişleri Samsun İl Temsilcisi Ahmet Dursun Kavuran, fahri trafik müfettişi sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Fahri trafik müfettişlerinin çalışmaları hakkında bilgi veren Kavuran, "Fahri trafik müfettişleri trafikteki gizli gözlerdir. Türkiye'de yaklaşık 25 bin fahri trafik görevlisi bulunuyor. Samsun'da ise yaklaşık 400 tane fahri trafik müfettişi var. 40 yaş üzeri üniversite mezunu insanlar fahri trafik müfettişi olabiliyor. Fahri tarfik müfettişleri yaptıkları işten para almazlar. Kestikleri cezalardan para almazlar. Hiç bir maddi menfaatleri yoktur. Fahri trafik müfettişleri yayalara ceza yazamaz. Araçları durdurarak ceza yazamazlar. Sürücülerden belge isteyemezler. Belirli konuların dışında ceza yazma yetkilerine sahip değillerdir. Kırmızı ışık ihlaller, hatalı park, hatalı sollama, makas atma gibi konularda ceza yazabilirler. Fahri trafik müfettişlerinin sayısının artırılması lazım. Sürücülerin trafikte kendilerini gözetleyen gizli gözlerin olduğunu bilmesi gerekir. Fahri trafik müfettişleri kendilerine verilen ceza tutanaklarına trafikte kural hatası yapan sürücülere ceza keser. Daha sonra bu cezaları trafik polisi bürosuna bırakır. Fahri trafik müfettişleri Samsun'da 2018 yılında 3 bin 637 bin ceza kesti. Bu cezaların toplamı 519 bin 208 TL idi. 2019 yılının ilk 5 ayında ise bin 79 ceza yazıldı. Bunların toplam tutarı ise yaklaşık 200 bin TL. Sürücülerimizin trafikte kendilerini izleyen birilerinin olduğunu bilmesi gerekir. Her yıl binlerce insanımız trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Sürücülerimizin trafik kurallarına uyması kaza sayısını azaltacaktır" dedi.

Kaynak: Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Samsunda, fahri, trafik, müfettişleri, 2018, yılında, 3
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'da sürücülere ceza yağdı
Yorumlar
Haber Yazılımı