Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 22:19
 
CHP Samsun İl Başkanı Türkel'den hükümete çağrı
Samsun Haber Ajansı - CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, koronavirüs nedeniyle kapatılan işletmelerdeki personellere hükümetin maaş bağlaması gerektiğini söyledi.
Gündem Haberi
CHP Samsun İl Başkanı Türkel'den hükümete çağrı

Dünyayı saran koronavirüse karşı söylenen tedbirlere harfi harfine uyduklarını dile getiren Türkel, koronavirüs nedeniyle kapatılan iş yerlerindeki personellerin mağdur edilmemesi gerektiğini savundu. 

 

 Yaptığı yazılı açıklamada personellere hükümet tarafından maaş bağlanması gerektiğine dikkat çeken Türkel, "Dün gece yarısı itibariyle ülkemizdeki lokantalar, kafeteryalar, eğlence mekanları, sinemalar, hamamlar, saunalar, çay ocakları halk sağlığını koruma açısından tedbiren süresiz kapatıldı. Bir taraftan virüsün insan sağlığını etkilememesi ve yayılmaması için önlemler alınırken diğer taraftan kapatılan işyerlerinde çalışan garson, aşçı, işletmeci, çaycı yani ekmeğini, çocuklarının rızkını o işletmelerden kazanan insanlarımızın da içine düşebilecekleri zor durumu kesinlikle göz ardı etmemek gerekmektedir. Kapatılan işletmelerde sadece Samsun özelinde binlerce kişi çalışmakta hükümetin tedbirleri sadece işyeri kapatmaktan ziyade kapanan işyerlerindeki mağdur olan işçilerin ve işyeri sahiplerinin mağduriyetlerini de göz önünde bulundurarak ekonomik ve sosyal tedbirler almak gibi bir mecburiyeti vardır. Hükümet yetkililerinin yapmış olduğu açıklamadan görüyoruz ki esnafımıza sadece gelir vergisi erteleme desteği vermiştir, YETMEZ..!


Söz konusu tedbirler kapsamında;

 

1. Kapatılan işyerlerindeki personelin SGK primleri devlet tarafından ödenmelidir.


2. İşsizlik sigortası fonunun gerçek amacına uygun bir şekilde kullanılarak söz konusu
personellere maaş bağlanmalıdır.


3. Esnafımızın kira, KDV, stopaj, Bağ-Kur, banka kredileri, borç yapılandırmaları gibi
hayati giderlerine yönelik hükümet tarafından acilen destek tedbirleri alınmalı, devlet tüm
alacaklarını kriz sonuna kadar ertelemelidir.


4. SASKİ kesinlikle halkımızın su borcundan dolayı su kesme işlemi yapmamalıdır" dedi.

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: CHP, Samsun, İl, Başkanı, Türkel'den, hükümete, çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı