Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 18:55
 
Denizlerde av yasağı kalkıyor! Samsunlu balıkçılar ağları hazırladı
Samsun Haber Ajansı - Denizlerde 15 Nisan’da başlayan av yasağı 4,5 ay aradan sonra 1 Eylül itibarıyla sona erecek. 1 Eylül’ü iple çeken Samsunlu balıkçılar, tüm hazırlıklarını tamamlayarak büyük bir heyecanla "Vira Bismillah" demeyi bekliyorlar.
Gündem Haberi
Denizlerde av yasağı kalkıyor! Samsunlu balıkçılar ağları hazırladı

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bayram Ay, yıllar itibarıyla değişmekle birlikte 300 ile 400 bin ton arasında değiştiği gözlenen ülke toplam su ürünleri avcılığının yaklaşık yüzde 70-75'inin Karadeniz Bölgesi’nden gerçekleştiğini, bu oranın da büyük bir kısmının yalnızca Samsun’dan sağlandığına vurgu yaptı.

Ay, “İlimizde avcılık yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı yıllık 40-60 bin ton civarında seyretmekte ve bu miktarın önemli bir kısmı çaça avcılığından sağlanmaktadır. İlimizde bulunan balık unu ve yağı fabrikaları ile işleme tesislerinde işlenen su ürünlerinin tamamı Avrupa Birliği ülkelerinin yanında uzak doğu ülkelerinden Çin, Japonya, Kore gibi ülkelere ihraç edilmekte ve Samsun ekonomisine yıllık 20 milyon doların üstünde önemli miktarda döviz girdisi sağlanmaktadır. Yeni sezonda ve ilerleyen dönemde, bakanlığımızın teşvik ve politikalarıyla daha da yüz güldürücü noktalara varacağını umduğumuz bu rakam ve bilgiler ışığında, 1 Eylül itibarıyla başlayacak av sezonunun gerek ülkemiz ve gerekse de Samsun balıkçılığı açısından hayırlara vesile olmasını, bolluğu ve bereketiyle gelmesini diliyorum” diye konuştu.

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Denizlerde, av, yasağı, kalkıyor!, Samsunlu, balıkçılar, ağları, hazırladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı