Haber Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 06:29
 
Dünya nefesini tuttu!.. O geceye dikkat
Samsun Haber Ajansı - Bir yüzyıl içinde 28 defa meydana gelen Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması 20 Ocak Pazar gününü 21 Ocak Pazartesi gününe bağlayan gece gerçekleşecek.
Dünya Haberi
Dünya nefesini tuttu!.. O geceye dikkat

Süper Kanlı Kurt Ay tutulması için hazır mısınız? Süper Kanlı Kurt Ay tutulması ne nedir, ne zaman gerçekleşecek? Türkiye'den izlenebilecek mi, etkileri neler olacak? İşte Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması hakkında merak edilenler...

Süper Kanlı Ay Tutulması adını ayın atmosferdeki ışık etkisi sebebiyle turuncu ya da kızıl renkte görünmesinden alıyor. Bir yüzyıl içinde 28 defa meydana gelen Süper Kanlı Kurt Ay Tutulması 20 Ocak Pazar gününü 21 Ocak Pazartesi gününe bağlayan gece gerçekleşecek. Ay Tutulması, ayın kendi yörüngesinde dönerken, Dünya'nın, Güneş ve Ay arasına girerek, Dünya'nın gölgesinin Ay'ın üzerine düşmesi ile oluşur. Yani Güneş, Dünya ve Ay sıralanır ve Ay tam Dolunay evresindeki parlaklığını yaşarken, yavaş yavaş Dünya'nın gölgesi altında kalır ve aldığı yansımalar ile muhteşem bir bakır rengine dönüşür. Bu renginden dolayı da "Kanlı Ay Tutulması" sıfatını alır.

Bu Ay tutulması, Ay'ın yörüngesi üzerinde, Dünya'ya en yakın yere geldiğinde meydana gelecek. Ay bu noktada normalden daha büyük ve parlak görünüyor bu sebeple de bu tutulma "Süper" sıfatını alıyor.

"Kurt" sıfatını almasının sebebi ise, aslında eski Kızılderili kültüründen geliyor. Eskiden beri Ocak dönemindeki Dolunaylarda kurtların tam tutulma anında uluduğuna şahit olunmuş bu sebeple uzun kış gecelerinde meydana gelen tutulmalara Kurt Dolunayı veya Kurt Ay tutulması denilmiş.


Sabah

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Bir, yüzyıl, içinde, 28, defa, meydana, gelen, Süper, K
Yorumlar
Haber Yazılımı