Haber Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 18:33
 
Kene koronadan daha tehlikeli! Açıklamalar Samsun'dan
Samsun Haber Ajansı - Koronavirüs salgını yetmezmiş gibi, Türkiye'nin eski kabusu olan keneler, yeniden hortladı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı Türkiye'de bu yaz 15 can aldı. Hastalıkla ilgili uzmanlar uyardı.
Sağlık Haberi
Kene koronadan daha tehlikeli! Açıklamalar Samsun'dan

Ölümcül KKKA hastalığı son 1 ayda Türkiye'de 480'e ulaştı. 

 

Tükiye korona virüs salgınıyla mücadele ederken, ikinci ve eski kabusumuz da geri döndü. Bu yıl kene ısırığı şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayısı 480'e ulaştı. 

 

KKKA geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl hem erken başladı hem de oldukça fazla. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, 10 Haziran itibariyle Türkiye genelinde KKKA vaka sayısı geçen yıla göre artış göstererek 480'e ulaştı,15 kişi ise hayatını kaybetti" denildi.

 

OMÜ Enfeksiyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Tanyel, "Kene yaz aylarında sıklıkla göründüğü için  bu hastalık korona virüsten daha tehlikeli. Kesinlikle gözardı edilmemesi gerekiyor. Covid-19 salgını nedeniyle bu hastalık biraz daha ikinci plana itildi. Ancak covid-19 ne kadar tehlikeliyse bu hastalıkta o kadar tehlikeli. Özellikle piknik alanlarına gidenler çok dikkat etmelidir. Bağ ve bağçe işleriyle uğraşan kişiler çok dikkat etmelidir. Açık renkli giyinmeye ve uzun çorap giyerek, pantolon ya da eşortmanın paçalarını çorabın içerisine sokmaya mutlaka dikkat edilmelidir. Bunlar yapıldığı takdirde kenenin ısırma riski çok düşük. Keneler genelde kırsal kesimlerde görünür. Kıyıya yakın bölgelerde çok rastlanılmasa da yine de tedbiri elden bırakmamalıyız. Özellikle yeşil bir alanda zaman geçirdiysek eve gittiğimizde mutlaka vücut taraması yapmalıyız. Koltuk altı bölgesi ve bacaklarımıza bakmalıyız. Eğer bir kene yapışmış ise keneyi parçalamadan derinin altından çıkarmamız gerekir. Keneyi çıkarttıktan sonra da bana birşey olmaz demeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Çünkü hastalık belirtileri hemen ortaya çıkmayabilir. Hastalık belirtisi olarak da kusma, yüksek ateş, üşüme, bulantı, ishal ve üşüme en belirgin olan belirtilerdir. Bu belirtiler hemen hemen Covid -19 salgını ile de birbirine benzemektedir. Kesinlikle tedbirli olmalıyız. Bu uyarıları dikkate almalı ve gözardı etmemeliyiz" dedi.

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Kene, koronadan, daha, tehlikeli!, Açıklamalar, Samsun'dan,
Yorumlar
Haber Yazılımı