Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 17:26
 
Samsun'da asker adaylarına covid-19 testi
Samsun Haber Ajansı - Korona virüs salgını nedeniyle, Samsun'da askere gidecek olan vatandaşlara, tek tek covid-19 testi yapıldı.
Gündem Haberi
Samsun'da asker adaylarına covid-19 testi


   Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen askerlik celp döneminin 31 Mayıs itibarıyla yeniden başladığının açıklamasının ardından, ülke genelinde olduğu gibi Samsun'da da 1 Haziran itibariyle asker adayları için covid - 19 testi yapılmaya başlandı. Önceleri sadece sağlık kontrolünden geçen asker adayları, dünya gündemi olan korona virüs nedeniyle, covid-19 testine tabii tutuldu. 

 


 Dün itibariyle yaklaşık 250 asker adayına İlkadım ilçesinde covid 19 testi yapıldı. İlkadım ilçe Sağlık Müdürü Dr. Hayri Ertan yapılan testler ile ilgili Samsun Haber Ajansı'na konuştu. 

 

 


Dr. Ertan, " 1 Haziran itibariyle asker adaylarımız için Samsun'da testlerimize başladık. Şimdiye kadar İlkadım ilçemizde 250'ye yakın asker adayına test yaptık. Testlerimiz 5 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek. Test sonuçları negatif çıkan asker adayları, diğer sağlık kontrolleri de temiz çıkması halinde sorunsuz şekilde askere gidebilecek. Test sonuçları pozitif çıkanlar ise tedavi sürecinin ardından bir sonraki dönemlerde askere alınacak. Tabii kimse test sonucum negatif çıktı diye sevinmemeli, pozitif çıkanlar da üzülmemelidir. Tedbiri ne olursa olsun elden bırakmamak gerekir. Test sonucu negatif olanlar daha sıkı tedbirlere uymalı ve kendini bu hastalıktan korumalıdır. Pozitif çıkan hastalarımıza da gerekli olan tüm tedaviler uygulanmakta, onları eski sağlığına kavuşturmak adına doktor arkadaşlarımız canla başla mücadele etmektedir. Bu süreçte doktorlar çok büyük mücadele verdi. Mesai gözetmeksizin çalışarak hastalığın bulaştığı kişileri sağlığına kavuşturmak adına elinden gelen tüm çabayı gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Vatandaşlarımız bu konuda çok duyarlı olmalı ve normalleşme sürecinde bakanlığın açıkladığı tedbirleri aksatmadan yine uygulamalıdır" dedi. 

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, asker, adaylarına, covid-19, testi,
Yorumlar
Haber Yazılımı