Haber Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 12:50
 
Samsun'da filyasyon ekipleriyle bir gün geçirdik! tam bir facia
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da korona virüs salgınının başından itibaren mesai gözetmeksizin çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, artan vakaların önüne geçebilmek için, adeta kendi sağlıklarını ortaya koyuyor.
Sağlık Haberi
Samsun'da filyasyon ekipleriyle bir gün geçirdik! tam bir facia

Artan vaka sayılarıyla Türkiye'nin gündemine oturan ve haftalardır vaka oranında ülke birincisi olan Samsun'da, filyasyon ekipleri karantinada olması gereken vatandaşları, tek tek kontrole gidiyor. 

 

Korona virüs salgınını kontrol altına almak için adeta kendi sağlıklarını ortaya koyan ekipler, virüse yakalanan kişilerin temas ettiği kişileri de belirlemek için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

 

 

Salgının en yoğun olduğu İlkadım ilçesinde İlçe Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri, karantina kurallarını ihlal eden ve kuralları hiçe sayarak virüsü başkalarına da bulaştırma girişiminde bulunan kişileri, tek tek tespit edip güvenlik güçlerine haber veriyor. 

 

 

"KONTROLE GELİYORUZ, EVDE BULAMIYORUZ"

 

İlkadım İlçe Sağlık Müdürlüğü Filyasyon Sorumlu Hekimi Dr. Mustafa Şahin, Samsun Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Pandemi sürecinin başından beri filyasyon ekibimiz mesai gözetmeksizin virüse yakalanan kişileri sıkı takibe alıyor. Özellikle her gün bu kişiler telefonla aranarak bilgi alınıyor. Ekiplerimiz bu kişilere ilaçlarını teslim etmek için evine gittiklerinde karantinada olması gereken hastaların dışarıda olduğunu tespit ediyor. Böyle durumlarda biz direkt polisi arayarak haber veriyoruz ve hasta hakkında işlem başlatılıyor. Çoğu zaman karantinada olması gereken hastaları kontrole geldiğimizde, ya ekmek almaya gittiklerini ya da market, kasap ve lokanta gibi yerlere gittiklerini tespit ediyoruz. Hatta berbere tıraş olmaya giden, alışveriş merkezlerine gidenlerin olduğuna bile şahit olduk. Böyle olduğu sürece bu hastalığın önüne geçilmesi mümkün değildir. Bu hastalık bu şekilde bitmez. Vatandaşlar mutlaka eğer hasta ve temaslıysa karantina altında olması gerekir" dedi. 

 

 

"BİZE EKSİK LİSTE VERİLİYOR"

Dr. Mustafa Şahin Samsun'daki vakaların artmasının nedenlerinden biri olarak, filyasyon ekiplerine verilen eksik temaslı listesinin olduğunu da söyledi. 

 

Korona virüse yakalanan kişilerin filyasyon ekiplerine temas ettikleri kişilerin tam listesini vermediğini ifade eden Şahin, "Gerek iş kaygısından ötürü olsun gerekse farklı sebeplerden dolayı korona virüse yakalanmış hastalar, temas ettiği kişilerin tam listesini vermiyor. Bazı hastalar isim vermekte çekiniyor. Örneğin hasta olan kişi 20 kişiyle temas kurduysa bize 10 kişilik bir liste veriyor. Durum böyle olunca da temaslı olan şahıslar dışarıda rahatça geziyor. Eğer hastalık belirtileri o kişilerde de varsa bunu dışarıdaki insanlara da rahatlıkla bulaştırıyor. Samsun'da vakaların artma sebeplerinden birtanesi de bu" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, filyasyon, ekipleriyle, bir, gün, geçirdik!, tam, bir, facia,
Yorumlar
Haber Yazılımı