Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 00:20
 
Samsun'da karısını 25 yerinden bıçaklayan kocaya iyi hal indirimine tepki
Samsun Haber Ajansı - Samsun'da 5 yıldır evli olduğu karısını 25 bıçak darbesiyle öldüren şahısa verilen müebbet hapis cezası Bölge Adliye Mahkemesince 'tahrik ve iyi hal' indirimi uygulanarak 24 yıla indirildi. Bu karara Samsun'daki kadınlar tepki gösterdi.
Gündem Haberi
Samsun'da karısını 25 yerinden bıçaklayan kocaya iyi hal indirimine tepki

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri Üyeleri, Samsun Öğretmenevi önünde toplanarak, 2 yıl önce karısını Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde 25 yerinden bıçaklayarak öldüren cani kocanın, tahrik inidirimi almasına isyan etti. 

 

Eşi, Merve Özcan'ı 25 yerinden bıçaklayarak canice katleden Enis Adem Şahin, olayın ardından polisler tarafından kıskıvrak yakalanarak gözlatına alınmıştı. Merve Özcan'ın katilini sorguya çeken polisler, daha sonra şahsı, adliyeye sevk etti. 

 

 

Merve Özcan'ın katili, burada verdiği ifadenin ardından, çıkarıldığı mahkemece mühebbet hapis cezası verilerek tutuklandı. 

 

Enes Adem Şahin, avukatıyla görüşmek istediğini belirterek, avukatına; 'Cinayetin tahrik altında işlendiğini savunup' Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesine ceza indirimi başvurusunda bulundu. Avukat Özcan Güreş'in sunduğu deliller doğrultusunda mahkemenin verdiği kararda Adem Enis Şahin'in, "cinayeti tahrik altında işlediği" kanaatine varıldı. Merve Özcan'ın katiline iyi hal indirimi uygulayan mahkeme, daha önce verilen müebbet hapis cezasını, 24 yıla indirdi.

Bu karara başta Merve Özcan'ın annesi ve yakınları olmak üzere, Samsun'da kadınlar veryansın etti. Samsun Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri üyeleri, Öğretmenevi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. 

 

Grup adına konuşan Duygu Kasar,  İstanbul sözleşmesinin uygulanmasını isteyerek, "Karşı çıktıkları İstanbul sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin anahtar metnidir. Kadınların uğradıkları bütün şiddet biçimlerine son vermek üzere imzalanmış ulusal bir sözleşmedir. Bu sözleşme kadınları korur. Son on yılda 2 bin 983 kadın öldürüldü. Kadınlar en yakınları tarafından en çok evlerinde öldürüldüler. Eğer İstanbul sözleşmesi uygulansaydı, yüzlerce kadın yaşayabilirdi. Son olarak Merve Özcan kocası tarafından hastane bahçesinde canice katledildi. Katil kocaya verilen müebbet hapis cezası, daha sonra kaldırılarak iyi hal indirimi verildi ve cezası 24 yıla çekildi. Bu adalet değildir. Bir kadını 25 yerinden bıçaklayan bir caninin nasıl bir iyi hali olabilir. Bu karara tepki gösteriyoruz" dedi. 

 

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, karısını, 25, yerinden, bıçaklayan, kocaya, iyi, hal, indirimine, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı