Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 12:29
 
Samsun'da özel okulların özel kazığı
Samsun Haber Ajansı - Samsun'daki bazı özel okulların, öğrenciler üzerinden oyun oynadıkları ortaya çıktı. Kentteki özel okullar, piyasa değeri yaklaşık 50 lira olan t-shirtleri 300 ila 400 lira arasında satıyor.
Eğitim Haberi
Samsun'da özel okulların özel kazığı

9 Eylül 2019 Pazartesi günü açılan 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi öncesinde Samsun’daki bazı özel okulların, piyasa değeri yaklaşık 50 lira olan t-shitleri 300 ila 400 lira arasında sattığı ortaya çıktı. Konuya ilişkin, Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara ve Samsun Hazır Elbiseciler Tuhafiyeciler Manifaturacılar Halıcılar ve Trikocular Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akbaş açıklamalarda bulundu.

 

KARA: PEK ÇOK ÖZEL OKUL İFLAS EDEREK, KAPANDI

 

Eğitim İş Sendikası Samsun Şube  Başkanı Rüstem Kara, “Daha önce de pek çok defa gördük, Samsun’da pek çok özel okul iflas ederek kapandı. Anormal gibi görünüyor ancak işin özüne baktığımızda, kar amacı gütmek zorunda olduklarını görüyoruz. Samsun’daki birçok özel okulda, bizim öğretmen arkadaşlarımız da eğitim-öğretim hizmeti veriyor. Bizim, özel okullara ‘neden böyle yapıyorsunuz’ deme hakkımız yok” şeklinde konuştu.


VELİLERE SESLENDİ: DEVLET OKULLARINA YAZDIRIN

 

Velilere seslenen Rüstem Kara, şöyle devam etti: “Türkiye’de, ekonomik koşulları iyi olmayan aileler, çocuklarını devlet okullarına, iyi olanlar ise özel okullara yazdırmaktadır. Velilerimiz, çocuklarını özel okullara yazdırırken kar amaçlı bir hareket olduğunu hissetmiştir. Bu yaşananlar, tamamen devlete ait okulların durumunun iyi olmamasından kaynaklanmaktadır. Devlete ait okullarımız yeterli binalara ve donanıma sahip değil. Kısacası veliler, devlet okullarında istediğini bulsaydı öğrencisini özele göndermeyecekti. Ancak bu noktada velilerimizin duyarlı olması gerekmektedir. Velilerimiz, çocuklarını devlet okullarına yazdırması gerektiği gerçeğini unutmamalıdır. Ailelerimiz, Cumhuriyet’in bize getirdiği eğitimin sistemine sahip çıkma bilincini de kavramalı, çocuklarını devlet okullarına yazdırarak sisteme destek olmalıdır.”

 

OKUL KIYAFETLERİNİN TARİFESİ 2018

 

Samsun Hazır Elbiseciler Tuhafiyeciler Manifaturacılar Halıcılar ve Trikocular Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akbaş ise 9 Eylül öncesi yaptıkları açıklamayı hatırlatarak, Samsun’da elbise fiyatlarının enflasyonun altında seyrettiğini, esnafın okul kıyafetleri noktasında bu yıl zam yapmadığını söyledi.  Diğer yandan Samsun’da: ilkokul kıyafeti 100, ortaokul kıyafeti 115 ve lise okul kıyafeti ise 130 liradan satılıyor.

 

kaynak:diyekonustu.com
 

Kaynak: Editör: SHA
Etiketler: Samsun'da, özel, okulların, özel, kazığı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı