Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 17:43
 
Samsun'daki bu camiyi hiçbir deprem yıkamadı
Samsun Haber Ajansı - Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan tarihi ahşap çivisiz camii, her türlü depreme dayanarak, yaklaşık 850 yıl dimdik ayakta kalmayı başardı.
Yaşam Haberi
Samsun'daki bu camiyi hiçbir deprem yıkamadı

Samsun Haber - Şahin Binici (SHA) - Samsun'un Çarşamba ilçesinde, 1206 yılında çivi kullanılmadan yapılan Göğceli Camisi, 811 yıldır ayakta duruyor.

Hasbahçe Mahallesi, Göğceli Mezarlığı içinde yer alan cami, Anadolu'nun ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

 

Çivi kullanılmadan "Kurtboğazı" geçme tekniği ile inşa edilen cami, Türkiye'deki ayakta kalan en eski ahşap camiler arasında.

Göğceli Cami imamı Ahmet Özköse, Samsun Haber Ajansı'na caminin her türlü depreme dayanmasındaki sırrı anlattı. Özköse, "Bu camiyi ayakta tutan ilahi bir gücün yanı sıra, bazı teknik özellikler de var. Bunlardan bir tanesi, caminin zemininde deprem takozu kullanıldığı için depremlerde yıkılmama özelliği taşıyor. Bu takoz sayesinde depremde cami bir hacıyatmaz gibi sallanıyor ancak hiçbir şekilde yıkılmıyor. Ecdadımız camiyi bu şekilde inşa etmişler. Çok büyük ustalık gerektiren bir durum. Eğer bu cami olur da yıkılırsa şayet, o zaman da kıble istikametine doğru yıkılacak şekilde tasarlanmış. Çok şaşırtıcı" dedi. 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'daki, bu, camiyi, hiçbir, deprem, yıkamadı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı