Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 13:20
 
Samsun'daki tarihi camiyi korsanlar işgal etti
Samsun Haber Ajansı - Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan 8,5 asırlık tarihi cami, korsanlar tarafından işgal edildi.
Tarih Haberi
Samsun'daki tarihi camiyi korsanlar işgal etti

Peygamber efendimizin torunları tarafından yaptırıldı

Çarşamba ilçesinde bulunan ve tek bir çivi dahi çakılmadan inşa edilen tarihi Göğceli Camii'nin, peygamber efendimizin torunları tarafından yaptırıldığı iddia ediliyor. 

Ladik ilçesinde 14 yüzyılda yaşamış büyük evliyalardan olan Seyyid Ahmed-i Kebir El Rufai Hazretleri tarafından yaptırıldığı düşünülen Ahşap Göğceli Camii, asırlar geçmesine rağmen dimdik ayakta duruyor. Yapısıyla ve mimarisiyle tarihe meydan okuyan çivisiz cami, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret akınına uğruyor. 

 

KORSANLAR TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ

 

Yaklaşık 20 senedir caminin din görevlisi olan ve tüm bakımlarıyla uğraşan Yusuf Kasım Keskin, "ilçede bulunan ve 8,5 asırdır dimdik ayakta duran cami, büyük ihtimalle peygamber efendimizin torunlarından olan Seyyid Ahmed-i Kebir Hazretleri tarafından inşa ettirilmiş. Cami tamamen ahşaptan ve tek bir çivi çakılmadan yapılıyor. Bu cami yapıldıktan 150 yıl sonra gemi korsanları tarafından işgal edilmiş ve tahtalarına balık figürleri gibi çeşitli işlemeler yapılmış. Bu cami tekrar Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri tarafından alınmış. Ahşap olarak Karadeniz’de ilk kez yapılan mabetlerden bir tanesi. Yaklaşık 8,5 asırlık bir eserdir. Bu caminin iç yapısı insan iskeleti şeklinde yapılmıştır. Bu caminin duvarları bir bütün olarak 7 parça tahtadan inşa edilmiş. Bu bölgede deprem ihtimali yüksek olduğundan, caminin yıkılmaması için o dönemde zelzele rayları koyularak dayanıklı hale getirilmiş" dedi. 

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun'daki, tarihi, camiyi, korsanlar, işgal, etti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı