Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 16:17
 
Samsun Müftüsü açıkladı! Korona virüs bulaştırmak haramdır
Samsun Haber Ajansı - Samsun İl Müftüsü Seyfullah Çakır, Bile bile bir insana korona virüs bulaştırmanın dinen haram olduğunu söyledi.
Gündem Haberi
Samsun Müftüsü açıkladı! Korona virüs bulaştırmak haramdır

Dünyayı saran korona virüs pandemisi, son günlerde artarak yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ünlü bir doktor Samsun'un yeni Wuhan olduğunu açıklaması üzerine ortalık karıştı. 

 

İnsanlar arasında yaşanan büyük paniğin ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu açıklamaları yalanlayan yeni bir açıklama yapıldı. Bugün ise Samsun İl Müftüsü Samsun Haber Ajansı'na konuştu. 

 

SHA'dan Şahin Binici'ye açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Seyfullah Çakır, covid-19 pandemisi ve diğer salgın hastalıklarla ilgili dinen yapılması gerekenleri anlattı. Peygamber efendimizden örnek veren Çakır, "Resulullah zamanında da müslümanları derinden sarsan veba salgını vardı. Adem Aleyhissalamdan günümüze kadar insanoğlu bir çok salgın ile mücadele etmiş bugün de etmektedir. Bu hastalıklar Allah'ın takdiriyle olur. Onun takdiri olmadan kimsenin birşey yapmaya gücü yetmez. Yine onun takdiriyle bu hastalıkların üstesinden gelebiliriz. Peygamber efendimiz zamanında da yaygın olarak görülen veba hastalığı sonucu bir çok insan hayatını kaybetmişti. Peygamberimiz o zaman eshabına ve insanlara şu çağrıda bulundu; 'Eğer yaşadığınız bölgede veba salgını varsa o bölgeden dışarı çıkmayın ve salgın olan bölgeye de girmeyin' Bugün biz de bunu yapmalıyız. Tedbirlerimizi alarak yaşamalıyız. Devletimizin açıkladığı tedbirlere uyarsak Allah'ın da izniyle bu virüsün üstesinden geleceğiz" dedi.

 

BİLE BİLE BULAŞTIRMAK HARAMDIR

 

 Çakır, "Korona virüs olduğunu bile bile insanlar içinde gezen insanın  dinen şunu bilmesi gerekir. Eğer bir insan bu virüsü taşıyorsa ve bile bile başka bir insana bulaştırmak istiyorsa, bu dinen büyük günah ve haramdır" diye konuştu.

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Müftüsü, açıkladı!, Korona, virüs, bulaştırmak, haramdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı