Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 16:39
 
Samsun OMܒden Uzaya açılan pencere
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesinde 2007 yılında kurulan Planetaryum’u bugüne kadar yaklaşık 220 bin kişi ziyaret ederek, uzayı ve yıldızları seyretti.
Yaşam Haberi
Samsun OMܒden Uzaya açılan pencere

Şimdiye kadar 200 bin kişiyi ağırladı

2006 yılında kurulduğundan itibaren ziyaretçi akınına uğrayan Planetaryum(sanal gökevi), bugüne kadar yaklaşık 200 bin kişiye ev sahipliği yaptı. Hem akademik çalışmaların yapıldığı hem de bilgi ve tecrübelerin öğrencilere aktarıldığı Planetaryum’da; gökyüzündeki yıldızların, gezegenlerin ve derin uzay cisimlerinin yapay görüntüleri özel olarak tasarlanmış projektör yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtılarak inceleniyor. Planetaryum’dagökyüzünün yüzlerce yıl öncekiyada sonraki hâlini görerek gökcisimlerine yaklaşıp ayrıntıları incelemek ve zamanı değiştirmek de mümkün hâle geliyor.

Yılda ortalama 5 bin öğrenciye kapılarını açan Planetaryum’un yanında faaliyet gösteren Gözlemevi’nde de bilimsel faaliyetler yürütülüyor. Anaokulu öğrencisinden üniversite öğrencisine, çeşitli meslek mensuplarından akademisyenlere kadar herkese kapılarını açan Gözlemevi’nde havanın açık olduğu bulutsuz gecelerde bilimsel gözlemler yapılıyor.

Yıldızlararası yolculuk

Gözlemevi sorumlusuSelami Kalkan yapılan çalışmalara dair "Planetaryum’da güneş, yıldızlar, gezegenler ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsü, özel bir yansıtıcı sayesinde kubbe şeklindeki tavana yansıtılıyor ve böylelikle uzay boşluğundaki hareketler gerçekçi şekilde simüle ediliyor. Uzayı algılamanın, güneş, gezegenler ve yıldızlara ulaşmanın ne denli önemli olduğunu kavramamız gerekiyor. Gözlemevimizde de uzaya açılan penceremizden yıldızlar arasında yolculuğa çıkmak, kara delikler arasında kaybolmak ve güneşe dokunmak mümkün.” diye konuştu.

Samsun ve çevre illerden ziyaretçi akınına uğrayan Planetaryum’un son konukları ise Samsun Ertuğrul Gazi Ortaokulu öğrencileri oldu. Planetaryum’a gelen öğrenciler uzayı veyıldızları yakından tanıma imkânı bulduklarını, gördükleri karşısında çok heyecanlandıklarını dile getirdiler.

Gözlemevi’nde, Karadeniz’de gözlem geceleri az olduğu için havanın uygun olduğu gece saatlerinde bilimsel gözlemler yapılabiliyor. Ayda iki kere halka açık olarak yapılangözlemlerden elde edilen bulgular detaylıca incelendikten sonra kayıt altına alınıyor.Gözlemevinin yanı sıra Planetaryum, hafta içi her gün misafirlerin ziyaretlerini bekliyor.

 

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Ondokuz, Mayıs, Üniversitesi, (OMÜ), bünyesinde, 2007, yılında, kurulan, Planeta
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun OMܒden Uzaya açılan pencere
Samsun OMܒden Uzaya açılan pencere
Yorumlar
Haber Yazılımı