Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 12:44
 
Samsun Yalı Cami tarihe meydan okuyor
Samsun Haber Ajansı - Tam 534 yıldır tarihi yapısı korunarak günümüze kadar ulaşan Samsun Yalı Cami, ibadet yeri olmanın yanı sıra, dış güzelliği ile adeta hayran bırakıyor.
Tarih Haberi
Samsun Yalı Cami tarihe meydan okuyor

Cumhuriyet öncesi yapılan camiler arasında yer alan Samsun Yalı Cami, görenleri adeta kendisine hayran bırakıyor. 

Yerli ve yabancı turistlerin son zamanlarda Samsun'a geldiklerinde mutlaka uğradıkları ibadethanelerden olan Yalı Cami, fotoğrafseverlerin de ilgi odağı haline geldi. 

Osmanlı - İlhanlı döneminde inşa edildiği bazı tarih kaynaklarında yer alan Yalı Cami, hicri 890, miladi 1485 yılında şimdiki Hançerli Mahallesi Buğday Pazarı mevkisine yaptırıldı. 

Bir dükkânın yerini vakfetmesiyle Hayreddin Hoca adlı bir hayırsever tarafından yaptırıldığı belirtilen caminin Harim kısmı, kesme taş ve tuğla, son cemaat yeri ile minarenin gövde kısmıysa yenilenerek tuğla ve betondan yapılmıştır.

Günümüze kadar tüm güzelliği ile ulaşan tarihi Yalı Caminin kubbeleri ise hala kurşundur. Yalı Cami hakkında bilgi veren tarihçi Baki Sarısakal, "Kare plan üzerine kubbeli bir yapıdır. Kubbesi tromplu sekizgen kasnak üzerine oturur. Muhtelif zamanlarda onarım gördüğü için bazı aksamları değişikliğe uğramıştır. Kubbenin üstü önceleri kiremitle örtülü iken şimdi kurşunla kaplıdır. Üst sıradaki hafif sivri kemerli pencerelerin petek şebekeleri de orijinal değildir. Kuzey tarafına çatılı bir son cemaat yeri ilave edilmişse de Camii sitiline uymamaktadır. Binanın beden duvarları bir sıra kesme taş, üç sıra yatay tuğla ile yapılmıştır. Saçak kornişleri kasnakta üç sıra diğer yerlerde iki sıra olarak düzenlenmiş kirpi saçaktır. Alt sıradaki pencereler orijinalliklerini kaybetmemiştir. Bu pencereler iki profilli silmenin meydana getirdiği bir dikdörtgen içinde sivri kemerlidir. Şebekeleri ise dövme demirdendir. Binaya dıştan bakıldığında duvarların görünüşü çirkin manzara arz etmektedir. Bunun nedeni bu taş ve tuğla üzerine sonradan sürülmüş olan badananın yapmış olduğu tahriptir. Taş silmeleri bile noksandır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2006 yılında onarımı yaptırılarak bu çirkinlik giderilmiştir. Minaresi dikdörtgen bir kaide üzerinde yükselir. Gövdesi silindiriktir. Evvelce peteği yıkılmış, gövdesinde bazı çatlamalar olmuşsa da bu onarılmıştır.  Mihrap nişi dikdörtgen bir çerçeve içinde, üst kısmı mukarnaslı, mihrap nişinin köşelerinde kum saati şeklinde süs sütuncukları, mihrap tablasının bordürleri paye şeklinde başlık ve kaideleri vardır. Bu iki paye stilize edilmiş bitkilerden meydana gelmiş bir taç taşımaktadır. Mihrap alçıdan olup, bu dekorların üzeri boyanmıştır" dedi.

 

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun, Haber, Ajansı, , Tam, 534, yıldır, tarihi, yapısı, korunarak, günümüze,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun Yalı Cami tarihe meydan okuyor
Samsun Yalı Cami tarihe meydan okuyor
Samsun Yalı Cami tarihe meydan okuyor
Samsun Yalı Cami tarihe meydan okuyor
Yorumlar
Haber Yazılımı