Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 17:30
 
Samsun'da 250 öğrencinin hayatı tehlikede
Samsun’da 90 yıldır eğitim veren tarihi rum binası, meydana gelen çatlaklar nedeniyle, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Binada öğrenim gören 80 öğrenci tahliye edilerek başka okullara gönderildi.
Asayiş Haberi
Samsun'da 250 öğrencinin hayatı tehlikede

 Samsun’un İlkadım ilçesi Ulugazi Mahallesi’nde yer alan ve tarihi geçmişi Rumlara dayanan ve dönemin ermeni merkezi olarak kullanıldığı iddia edilen Samsun Sosyal Bilimler Lisesi’ne ait koruma altındaki bina, duvarlarda oluşan çatlaklar nedeniyle boşaltıldı. Binadaki 80 öğrenci başka okullara taşındı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okulla ilgili, “Tarihi binamız ve öğrencilerimiz konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Binamızı onarmak için çalışma yürütüyoruz” açıklaması yapıldı.

 

 Okul Aile Birliği Başkanı Hale Üçüncü, “Okulumuzun durumu cidden çok kötü. Ciddi çatlaklar var. O yüzden boşaltıldı. Aldığımız bilgilere göre; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okulumuzun akıbeti ile ilgili bir çalışma halindeler ancak henüz bize yapılan bir açıklama yok. Binamız kapalı ve kazan dairemiz o binanın altında. Kış ayları geldi, öğrencilerimizin ısınma ihtiyaçları ortaya çıktı. Yetkililer fazla zaman kaybetmeden gerekeni yapmalıdır” dedi.

 

 Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 789 sayılı kararla 8 Mart 1985 tarihinde sit kapsamında koruma altına alınan, kente 1928 yılından buyana hizmet veren tarihi bina, 2005 yılından sonra Samsun Sosyal Bilimler Lisesi binası olarak tekrar kullanıma açıldı. 28 öğretmenin görev yaptığı Samsun Sosyal Bilimler Lisesi’nde (SSBL) 280 öğrenci öğrenim görüyor.

Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsun’da, 90, yıldır, eğitim, veren, tarihi, rum, binası, meydana, gelen, çatla
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'da 250 öğrencinin hayatı tehlikede
Yorumlar
Haber Yazılımı