Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 17:50
 
Samsun'da tarihi binayı çürümeye terk ettiler
Samsun'un çok eski dönemlerine kadar uzanan koruma altındaki tarihi bina, restorasyon için Bakanlık'tan ödenek bekliyor.
Yaşam Haberi
Samsun'da tarihi binayı çürümeye terk ettiler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Samsun İl Müdürlüğü'ne bağlı Samsun Valiliği Çocukevleri Koordinasyon Merkezi binası restorasyon için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan ödenek bekliyor. Samsun'un en eski yapılarından biri olan ve çok fazla tahribata uğradığı dış cephesinden dahi anlaşılan binanın restorasyonu için yereldeki tüm işlemlemlerin eksiksiz bir şekilde yetkililer tarafından tamamlandığını belirten TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, "Artık top, Bakanlık'ta" dedi. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Çocukevleri Koordinasyon Merkezi olarak faaliyet gösteren söz konusu koruma altındaki tarihi binanın restorasyonunun geciktiği hergün, tahribatının artığını belirten Memişoğlu, "Konuyla ilgili Samsun'daki yetkili merciler gayet güzel görevlerini yapmışlar, projeyi hazırlayıp Bakanlığa sunmuşlar. Şu an gelinen noktada ise restorasyonun gerçekleşmesi için Bakanlıktan gelecek ödenek bekleniyor. Bu ödeneğin tez zamanda sağlanması Samsun'un bu çok eski kültürel mirasının kurtarılmasını sağlayacaktır. Bakanlık tarafından ödeneğin geciktirildiği hergün, binadaki tahribat ve maliyet ne yazık ki artmakta. Bu yüzden temennimiz çok geç olmadan ödeneğin karşılanması ve Samsun'un kültürel mirası olan bu binanın kurtarılmasıdır"diye konuştu.

Söz konusu binanın dökülmüş boyaları ve büyük hasar görmüş dış cephesi, tahribatın boyutlarını açıkça gösteriyor.

 

1923 yılında gerçekleşen Türkiye - Yunanistan nüfus mübadelesi ardından devlet hazinesine geçtiği düşünülen tarihi bina, Rum mimarisi özellikleri taşıyor. Binanın devlet hazinesine geçmesinin ardından 1924'ten sonra Çocuk Esirgeme Kurumu olarak uzun yıllar hizmet verdiği de biliniyor.


Kaynak: (SHA) - SAMSUN HABER AJANSI Editör: SHA
Etiketler: Samsunun, çok, eski, dönemlerine, kadar, uzanan, koruma, altındaki, tarihi, bina
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Samsun'da tarihi binayı çürümeye terk ettiler
Yorumlar
Haber Yazılımı